5 מועדונים ששלטו בארדיוויזיה לאורך השנים

עם ההיסטוריה העשירה וקהל האוהדים הנלהב שלה, הארדיוויזיה הייתה עדה לעלייה של מועדוני כדורגל רבים שהותירו חותם בל יימחה על הכדורגל ההולנדי. מקבוצות אגדיות ששלטו בליגה במשך שנים ועד אנדרדוג שהתמודדו עם הסיכויים, הארדיוויזיה ראתה הכל. במאמר זה, נצא לטיול במסלול הזיכרון ונחקור חמישה מועדונים ששלטו בעקביות בליגה הבכירה של הולנד. מאייאקס האדירה, שזכתה בתואר מספר שיא פעמים, ועד לפ.ס.וו. איינדהובן האדירה, שבנתה מורשת של הצלחה, המועדונים האלה חרטו את שמם בפולקלור הארדיוויזי. הצטרפו אלינו כשאנחנו מתעמקים בניצחונותיהם, היריבות והשחקנים האייקוניים שלהם שפארו את הדשא המקודש של ליגת העל בהולנד. התכוננו לחיות מחדש את ימי הזוהר ולגלות את הסיפורים מאחורי המועדונים ששלטו בארדיוויזיה לאורך השנים.

אייאקס אמסטרדם: המועדון המצליח ביותר בהיסטוריה של ה-Eredivisie

אייאקס אמסטרדם היא התגלמות ההצלחה בכדורגל ההולנדי, לאחר שזכתה בתואר הארדיוויזי מספר מדהים של פעמים. נוסד בשנת 1900, המועדון עלה במהירות בסולם הדרגות והתבסס ככוח דומיננטי בארדיוויזיון. עם סך של 35 אליפויות ליגה על שמם, אייאקס הייתה הקבוצה לנצח במשך עשרות שנים. את הצלחת המועדון ניתן לייחס למחויבותם לפיתוח כישרונות צעירים ולמשחק סגנון כדורגל אטרקטיבי.

בהדרכתם של מנהלים אגדיים כמו רינוס מישל, יוהאן קרויף ולואי ואן חאל, אייאקס חוללה מהפכה במשחק עם הפילוסופיה שלהם הידועה בשם "טוטאל פוטבול". גישה זו, ששמה דגש על נזילות, יצירתיות ורב-גוניות, הביאה למועדון הצלחה חסרת תקדים. הדומיננטיות של אייאקס בשנות ה-70 ראויה לציון במיוחד, שכן היא זכתה בשלושה גביעי אירופה רצופים, הישג שביסס את מעמדם כאחת הקבוצות הטובות בעולם.

לאורך ההיסטוריה שלה, אייאקס ייצרה שפע של שחקנים ברמה עולמית שהותירו חותם בל יימחה על המועדון והארדיוויזיה. מאנשים כמו קרויף, מרקו ואן באסטן ודניס ברגקאמפ ועד כישרונות חדשים יותר כמו פרנקי דה יונג ומתייס דה ליגה, אייאקס הייתה בעקביות כר גידול לכדורגלנים יוצאי דופן. הצלחתם ומחויבותם לפיתוח נוער הפכו אותם למועדון מופת לא רק בהולנד, אלא בכל העולם.

פיינורד רוטרדם: יריבות שעיצבה את הליגה

היריבות בין אייאקס לפיינורד רוטרדם היא אחת החריפות בכדורגל ההולנדי ושיחקה תפקיד משמעותי בעיצוב ה- Eredivisie. פיינורד, שנוסדה בשנת 1908, היא בעלת היסטוריה עשירה של הצלחה, הן מקומית והן בינלאומית. המועדון זכה בתואר Eredivisie 15 פעמים וידוע בקהל האוהדים הנלהב שלו וברוח הצוות המדהים שלו.

היריבות בין אייאקס לפיינורד חורגת מעבר למגרש הכדורגל ויש לה שורשים חברתיים והיסטוריים עמוקים. הוא מייצג את ההתנגשות בין שתי הערים הגדולות בהולנד, אמסטרדם ורוטרדם, ואת ההבדלים התרבותיים ביניהן. משחקים בין שני המועדונים הללו, הידועים כ"דה קלסיקר", תמיד צפויים מאוד ולעתים קרובות מביאים לקרבות עזים על המגרש.

התקופה המצליחה ביותר של פיינורד הגיעה בסוף שנות ה-60 ותחילת שנות ה-70, כאשר היא זכתה בתארים מקומיים ואירופיים כאחד. בהנהגת הקפטן והמאמן האגדי וילם ואן הנג'ם, פיינורד זכתה בתואר הארדיוויזי ב-1970 והמשיכה לזכות בגביע אירופה ב-1970, והפכה למועדון ההולנדי הראשון שעשה זאת. ההצלחה של הקבוצה בתקופה זו חיזקה את מקומה בהיסטוריה של הכדורגל ההולנדי והעצימה את היריבות שלה עם אייאקס.

בעוד שפיינורד התמודדה עם עליות ומורדות בשנים האחרונות, קהל האוהדים הנלהב וההיסטוריה העשירה שלה ממשיכים להפוך אותם ליריב אדיר בארדיוויזיה. היריבות בין אייאקס לפיינורד נותרה אחת מנקודות השיא של לוח השנה של הכדורגל ההולנדי, והוסיפה התרגשות ואינטנסיביות לליגה.

PSV איינדהובן: מתחרים עקביים בארדיוויזיה

פ.ס.וו איינדהובן הוא מועדון נוסף שהתחרה בעקביות ברמה העליונה של ה-Eredivisie. נוסדה בשנת 1913, PSV זכתה באליפות הליגה 24 פעמים, מה שהופך אותם לאחד המועדונים המצליחים ביותר בתולדות הכדורגל ההולנדי. את הצלחת המועדון ניתן לייחס ליכולתו להרכיב חוליות מוכשרות ולשמור על רמת עקביות גבוהה לאורך שנים.

הדומיננטיות של PSV בשנות ה-80 בהדרכתו של המנג'ר גווס הידינק הייתה יוצאת דופן במיוחד. הקבוצה זכתה בארבעה תארים רצופים ב- Eredivisie מ-1986 עד 1989 וגם זכתה בגביע אירופה ב-1988, והפכה למועדון ההולנדי השני שהשיג את ההישג הזה. ההצלחה של עידן זה ניזונה מתרומתם של שחקנים איקוניים כמו Ruud Gullit, Ronald Koeman ורומאריו, שסינוורו את האוהדים במיומנותם ועזרו לבסס את PSV ככוח שצריך להתחשב בו.

בשנים האחרונות, PSV נשארה מועמדת חזקה בארדיוויזיה, וסיימה בעקביות במקומות הראשונים. היכולת של המועדון למשוך שחקנים מוכשרים מכל העולם והמחויבות שלו לטיפוח כישרונות צעירים היו המפתח להצלחתם המתמשכת. עם קהל אוהדים נלהב והיסטוריה עשירה של הישגים, PSV איינדהובן ממשיכה להיות מועדון השולט בארדיוויזיה.

AZ אלקמאר: כוח עולה בכדורגל ההולנדי

AZ אלקמאר אולי לא זוכה להצלחה היסטורית כמו אייאקס, פיינורד או פ.ס.וו, אבל המועדון התגלה ככוח אדיר בכדורגל ההולנדי בשנים האחרונות. AZ Alkmaar, שנוסדה ב-1967, הייתה עם התחלה צנועה יחסית, אך מאז התבססה כמועדון המסוגל לאתגר את תחנות הכוח המסורתיות בארדיוויזיה.

בהדרכת מאמנים חדשניים כמו לואי ואן חאל ורונלד קומאן, AZ אלקמאר חוותה תחייה מחודשת בשנות ה-2000. המועדון זכה ב תואר Eredivisie בעונת 2008-2009, מתריס נגד הסיכויים ומנצח את המועדונים המבוססים יותר. הניצחון הזה הראה את היכולת של המועדון לפתח כישרונות צעירים ולשחק מותג אטרקטיבי של כדורגל.

ההצלחה של AZ Alkmaar ניזונה גם מרשת הסקאוטינג המרשימה שלהם, שאפשרה להם לחשוף פנינים נסתרות מהשווקים המקומיים והבינלאומיים כאחד. שחקנים כמו וינסנט יאנסן, אדם מאהר ואלירזה ג'הנבחש תרמו כולם תרומה משמעותית להישגי המועדון בשנים האחרונות.

בעוד שההצלחה של AZ אלקמאר לא הייתה עקבית כמו זו של אייאקס או PSV, עלייתם לגדולה משמשת עדות לנוף המתפתח של הכדורגל ההולנדי. המחויבות של המועדון לפיתוח כישרונות צעירים ויכולתם לאתגר את תחנות הכוח המסורתיות הופכות אותם לקבוצה מרגשת לצפייה ב- Eredivisie.

FC טוונטה: אלוף מפתיע ב- Eredivisie

FC טוונטה הוא מועדון שחווה את השיאים והשפל של ה- Eredivisie. FC טוונטה, שנוסדה ב-1965, הייתה עם התחלה צנועה יחסית אך הצליחה להשיג את ההצלחה האולטימטיבית בעונת 2009-2010 כשהיא זכתה בתואר ה-Eredivisie.

הניצחון של המועדון ב-2010 היה בלתי צפוי, שכן הם עלו על המועדונים המבוססים יותר בליגה, כולל אייאקס ופ.ס.וו. בהדרכתו של המנג'ר סטיב מקלארן, FC טוונטה שיחק סגנון כדורגל אטרקטיבי והתהדר בנבחרת מוכשרת ומגובשת כאחד. האליפות הבלתי צפויה הזו הביאה שמחה עצומה לקהל האוהדים הנלהב של המועדון וסימנה רגע היסטורי בתולדותיהם.

למרות שהתמודד עם קשיים כלכליים בשנים שלאחר מכן, ההצלחה של FC טוונטה ב-2010 נותרה הישג משמעותי בתולדות המועדון. זה משמש כתזכורת שבכדורגל הכל אפשרי, ואנדרדוגים יכולים לעלות על הכבוד ולהגיע לגדולות.

ציונים מכובדים: מועדונים בולטים אחרים בהיסטוריה של ה-Eredivisie

בעוד אייאקס, פיינורד, PSV, AZ אלקמאר ו-FC טוונטה שלטו בארדיוויזיה לאורך השנים, היו מועדונים בולטים אחרים שהטביעו את חותמם על הכדורגל ההולנדי.

מועדון אחד כזה הוא FC Utrecht, שהתחרה בעקביות בארדיוויזיה ויש לו קהל מעריצים נלהב. למרות שלא זכתה באליפות הליגה, FC אוטרכט השיגה מספר רב של ארבע מקומות ראשונים וזכתה להצלחה בתחרויות גביע מקומיות.

מועדון נוסף שראוי להזכיר הוא ויטסה ארנהם, שחווה תחייה מחודשת בשנים האחרונות בבעלותו של המיליארדר הרוסי אלכסנדר צ'יגירינסקי. ויטסה ארנהם סיימה בעקביות בחצי העליון של הטבלה ורשמה הצלחה גם בתחרויות גביע מקומיות.

למועדונים האלה אולי אין את אותה רמת הצלחה כמו אייאקס, פיינורד או פ.ס.וו, אבל אי אפשר להתעלם מהתרומות שלהם לארדיביסי. הם סיפקו תחרות קשה והוסיפו התרגשות לליגה.

שחקני מפתח ומנהלים שתרמו להצלחתם

הצלחת המועדונים הדומיננטיים בארדיוויזיה לא הייתה מתאפשרת ללא תרומתם של שחקני מפתח ומנהלים. במהלך השנים, מועדונים אלה היו ביתם של כמה מהאנשים המוכשרים ביותר בכדורגל ההולנדי.

אייאקס ייצרה שפע של שחקנים אגדיים, כולל יוהאן קרויף, הנחשב לאחד מגדולי הכדורגלנים בכל הזמנים. שחקני אייאקס בולטים נוספים כוללים את מרקו ואן באסטן, דניס ברגקאמפ, פרנק רייקארד ורפאל ואן דר וארט, אם להזכיר רק כמה. השחקנים האלה לא רק השיגו הצלחה ברמת המועדון אלא גם הותירו חותם בל יימחה על הבמה הבינלאומית.

לפיינורד יש גם חלק נכבד של שחקנים איקוניים, כמו וילם ואן הנג'ם, כהן מולין ורובין ואן פרסי. שחקנים אלו הפכו לאגדות המועדון ומילאו תפקיד משמעותי בהצלחתה של פיינורד לאורך השנים.

פ.ס.וו איינדהובן הייתה גם ביתם של כישרונות יוצאי דופן, כולל Ruud Gullit, Ronald Koeman, Romario, Arjen Robben. שחקנים אלה לא רק השיגו הצלחה מקומית אלא גם תרמו תרומה משמעותית לנבחרת הולנד.

AZ אלקמאר ו-FC טוונטה אולי לא זוכות להצלחה היסטורית כמו אייאקס, פיינורד או פ.ס.וו, אבל הם הניבו את חלקם ההוגן של שחקנים מוכשרים. AZ אלקמאר ראתה שחקנים כמו וינסנט יאנסן, אדם מאהר ואלירזה ג'הנבחש מתפתחים ותורמים תרומה משמעותית להישגי המועדון. ל-FC טוונטה היו שחקנים כמו בלייז נקופו, בריאן רואיס ודושאן טאדיץ' הטביעו את חותמם בהיסטוריה של המועדון.

ראוי להזכיר גם את המנהלים שהנחו את המועדונים הללו להצלחה. רינוס מיכלס, יוהאן קרויף ולואי ואן חאל הם כמה מהמנהלים הבולטים שהובילו את אייאקס לתפארת. פיינורד הונחה על ידי מנהלים כמו ארנסט האפל, וילם ואן הנג'ם וג'ובאני ואן ברונקהורסט. לפ.ס.וו איינדהובן היו מנהלים מצליחים כמו גווס הידינק, דיק אדבוקאט ופיליפ קוקו. מנהלים אלה יישמו את החזון והטקטיקה שלהם, מה שהוביל להצלחת המועדונים שלהם.

משחקים ורגעים בלתי נשכחים בהיסטוריה של ה- Eredivisie

הארדיוויזיה הייתה עדה למספר רב של משחקים ורגעים בלתי נשכחים שהותירו השפעה מתמשכת על הכדורגל ההולנדי. ממחליטי כותרת מרתקים ועד לביצועים בודדים יוצאי דופן, הרגעים האלה הפכו לחלק מהפולקלור של ה-Ereddivisie.

אחד המשחקים הזכורים ביותר בתולדות ה-Eredivisie התרחש ב-3 במאי 1981, כאשר AZ אלקמאר התמודדה מול אייאקס בהכרעת התואר. כששתי הקבוצות מתמודדות על האליפות, המשחק הסתיים בתיקו 1-1, והבטיח את התואר ל-AZ אלקמאר. הניצחון הזה סימן את התואר הארדיוויזי השני של המועדון ונשאר רגע מוקיר עבור האוהדים שלהם.

רגע בלתי נשכח נוסף התרחש ב-14 במאי 2017, כאשר פיינורד זכתה בתואר הארדיוויזי לאחר 18 שנות בצורת. הניצחון של הקבוצה 3-1 על הרקלס אלמלו במשחק האחרון של העונה עורר חגיגות צוהלות ברוטרדם וסימן רגע היסטורי עבור המועדון.

הופעות בודדות גם הותירו חותם על ההיסטוריה של ה-Eredivisie. הופעה אחת כזו הגיעה ממרקו ואן באסטן בעונת 1985-1986 כאשר כבש חמישה שערים במשחק אחד מול ספרטה רוטרדם. התצוגה המדהימה של ואן באסטן הראתה את כישרונו יוצא הדופן ועזרה לבסס את מעמדו כאחד החלוצים הגדולים בכל הזמנים.

המשחקים והרגעים הבלתי נשכחים הללו הוסיפו התרגשות ודרמה לארדיביסי, והפכו אותה לאחת הליגות הכובשות ביותר בכדורגל האירופי.

המורשת של המועדונים הדומיננטיים האלה בכדורגל ההולנדי

המועדונים הדומיננטיים בארדיוויזיה, כמו אייאקס, פיינורד, PSV, AZ אלקמאר ו-FC טוונטה, השאירו מורשת מתמשכת בכדורגל ההולנדי. הצלחתם לא רק הביאה שמחה לאוהדים שלהם אלא גם העלתה את המוניטין של הכדורגל ההולנדי על הבמה הבינלאומית.

המחויבות של אייאקס לפיתוח נוער וסגנון משחק אטרקטיבי הפכה אותם למועדון מופת ברחבי העולם. ההצלחה שלהם נתנה השראה למועדונים אחרים ללכת לפי פילוסופיה דומה ועזרה לייצר דור של כדורגלנים הולנדים יוצאי דופן.

היריבות העזה של פיינורד עם אייאקס הוסיפה אינטנסיביות והתרגשות לארדיביסי, והפכה אותה לאחד הדו-קרבים הכובשים ביותר בכדורגל האירופי. הצלחת המועדון, במיוחד בסוף שנות ה-60 ותחילת שנות ה-70, חיזקה את מקומם בתולדות הכדורגל ההולנדי.

ההצלחה המתמשכת של פ.ס.וו איינדהובן והיכולת להתחרות בתחנות הכוח המסורתיות הפכו אותה לכוח אדיר בכדורגל ההולנדי. היכולת של המועדון למשוך שחקנים מוכשרים ולשמור על רמת עקביות גבוהה זכתה לכבוד הן מקומי והן בינלאומי.

עלייתה של AZ אלקמאר מציגה את הנוף המתפתח של הכדורגל ההולנדי. המחויבות שלהם לפיתוח כישרונות צעירים ולאתגר את תחנות הכוח המסורתיות הפכה אותם לצוות מרגש לראות ב- Eredivisie.

האליפות המפתיעה של FC טוונטה בעונת 2009-2010 משמשת תזכורת לכך שאנדרדוגים יכולים להגיע לגדולות. הניצחון שלהם הפגין את חוסר הניבוי וההתרגשות שיש לארדיביסי להציע.

PSV Eindhoven - "תאמין בבלתי אפשרי" | סרט 2015/2016 (HD)

AFC Ajax - הקבוצה הגדולה ביותר בכדורגל