10 מנהלים שהטביעו את חותמם על ה-Eredivisie

ה-Eredivisie, ליגת הכדורגל המקצוענית הבכירה בהולנד, ראתה את חלקה ההוגן של מנהלים מוכשרים לאורך השנים. אנשים אלה לא רק הביאו הצלחה למועדונים בהתאמה, אלא גם הותירו חותם בל יימחה על הליגה כולה. ממוחים טקטיים ועד למנהיגים מעוררי השראה, ה- Eredivisie היוותה כר גידול למצוינות ניהולית. במאמר זה נסתכל מקרוב על עשרה מנג'רים שהשפיעו בצורה משמעותית על הליגה. מרינוס מיכלס, שחולל מהפכה בכדורגל ההולנדי עם פילוסופיית ה-Total Football שלו, ועד לואיס ואן חאל, שהוביל את אייאקס להצלחה חסרת תקדים, המנג'רים הללו עיצבו את ה-Eredivisie והשאירו מורשת מתמשכת. הצטרפו אלינו כשאנו מתעמקים בסיפוריהם של האנשים המדהימים הללו וחוקרים את תרומתם למשחק היפה בהולנד.

חשיבות המנהלים בכדורגל

מנהלים הם עמוד השדרה של כל קבוצת כדורגל. הם אחראים על עיצוב הטקטיקה, הנעת השחקנים וקבלת החלטות מכריעות שיכולות לקבוע את תוצאת המשחק. ב-Eredivisie, אי אפשר להפריז בחשיבותם של מנהלים. היכולת שלהם לזהות ולפתח כשרונות צעירים, החוש הטקטי שלהם וכישורי המנהיגות שלהם הם שמבדילים אותם מהשאר. המנהלים עליהם נדון במאמר זה לא רק השיגו הצלחה על המגרש אלא גם השפיעו על האופן שבו המשחק מתנהל בהולנד. כל אחד מהם הותיר השפעה מתמשכת על ה- Eredivisie, ותרומתם תיזכר לשנים הבאות.

רינוס מיכלס - ה"אבא" של הטוטאל פוטבול

רינוס מיכלס נחשב לאחד ממנהלי הכדורגל הגדולים בכל הזמנים. הוא ידוע בעיקר בפילוסופיית הטוטאל פוטבול המהפכנית שלו, אותה יישם בתקופתו באייאקס בשנות ה-70. מיכלס האמין בסגנון משחק קולח, כאשר שחקנים מחליפים עמדות ועוברים כל הזמן בין התקפה להגנה. גישה חדשנית זו הביאה להצלחה חסרת תקדים לאייאקס, שכן היא זכתה במספר רב של תארים ב-Eredivisie ובליגת האלופות של אופ"א בהדרכתו של מישל. אי אפשר להפריז בהשפעתו על הכדורגל ההולנדי, שכן רעיונותיו הניחו את הבסיס למהפכת ה"טוטאל פוטבול" ששטפה את הולנד ומחוצה לה.

לואי ואן חאל - המוח מאחורי ההצלחה של אייאקס

לואי ואן חאל הוא עוד מנג'ר אגדי שהשפיע משמעותית על ה-Eredivisie. במהלך כהונתו באייאקס בשנות ה-90, ואן חאל הוביל את המועדון להצלחה חסרת תקדים. בהדרכתו, אייאקס זכתה בשלושה תארים רצופים בארדיוויזיה ובליגת האלופות של אופ"א ב-1995. תשומת הלב של ואן חאל לפרטים, החוש הטקטי והיכולת לפתח כישרונות צעירים מילאו תפקיד מכריע בדומיננטיות של אייאקס בתקופה זו. הצלחתו באייאקס קנתה לו מוניטין של אחד המנג'רים הטובים בעולם, והוא המשיך להשיג הצלחה נוספת עם מועדונים כמו ברצלונה ובאיירן מינכן.

גווס הידינק - מוביל את פ.ס.וו איינדהובן לתפארת

Guus Hiddink הוא מנהל מכובד מאוד שזכה להצלחה הן מקומי והן בינלאומי. בתקופתו בפ.ס.וו איינדהובן, הידינק הוביל את המועדון למספר רב של תארים ב-Eredivisie ואף הדריך אותם לחצי גמר ליגת האלופות ב-2005. היכולת של הידינק לבנות קבוצות חזקות ומגובשות, הגמישות הטקטית שלו וכישורי הניהול שלו היו. מכריע בהצלחת PSV. ההישגים שלו בפ.ס.וו לא רק העלו את המועדון לגבהים חדשים אלא גם חיזקו את מעמדו כאחד המנהלים הבכירים בארדיוויזיה.

רונלד קומאן - מחייה את מזלו של פיינורד

רונלד קומאן הוא שחקן לשעבר שהפך למנג'ר שהותיר השפעה מתמשכת על ה- Eredivisie. בתקופתו בפיינורד, קומאן הוביל את המועדון לתואר הארדיוויזי הראשון מזה 18 שנים. החוש הטקטי שלו והיכולת להוציא את המיטב משחקניו היו חלק מההצלחה של פיינורד. ההישגים של קומאן בפיינורד החיו את המועדון והחזירו אותו לפסגת הכדורגל ההולנדי. הצלחתו בפיינורד זיכתה אותו גם במעבר לסאות'המפטון בפרמייר ליג, שם המשיך לעשות לעצמו שם כמנהל מוכשר.

פרנק דה בור - דומיננטיות עם אייאקס

פרנק דה בור הוא שחקן לשעבר שהפך למנג'ר שהייתה לו השפעה עצומה על אייאקס בתקופתו במועדון. דה בור הוביל את אייאקס לארבעה תארים רצופים ברציפות של כדור הארץ בין 2011 ל-2014. הדגש שלו על כדורגל מבוסס שליטה, יכולתו לפתח כישרונות צעירים והחוש הטקטי שלו היו מכריעים בדומיננטיות של אייאקס בתקופה זו. ההצלחה של דה בור באייאקס קנתה לו מוניטין של אחד הכישרונות הניהוליים המבריקים בארדיוויזיה.

פיליפ קוקו - הצלחה מתמשכת של PSV

פיליפ קוקו הוא שחקן לשעבר שהפך למנהל שהשיג הצלחה מתמשכת עם PSV איינדהובן. בתקופתו במועדון, קוקו הוביל את פ.ס.וו לשלושה תארים ב-Eredivisie ומילא תפקיד בלתי נפרד בתחייתם כאחד המועדונים המובילים בהולנד. היכולת של קוקו לבנות קבוצה חזקה ומגובשת, החוש הטקטי שלו וכישורי ניהול האדם שלו היו חלק מההצלחה של PSV. ההישגים שלו ב-PSV חיזקו את מעמדו כאחד המנהלים הבכירים בארדיוויזיה.

אריק טן האג - התחייה של אייאקס בשנים האחרונות

אריק טן האג הוא מנג'ר שמילא תפקיד מכריע בתחייתה המחודשת של אייאקס בשנים האחרונות. מאז לקח את האחריות על המועדון ב-2017, ten Hag הוביל את אייאקס למספר רב של תארים בארדיוויזיה ולריצה בלתי נשכחת לחצי גמר ליגת האלופות ב-2019. הדגש שלו על כדורגל התקפי, היכולת שלו לפתח כישרונות צעירים והחוש הטקטי שלו היו מכריעים בהצלחתה של אייאקס. ההישגים של טן האג באייאקס לא רק החזירו את המועדון לפסגת הולנדית כדורגל אבל גם זיכו אותו בהכרה כאחד הכישרונות הניהוליים המבריקים באירופה.

Dick Advocaat - מנחה מועדונים קטנים יותר להצלחה

דיק אדבוקאט הוא מנהל מנוסה מאוד שזכה להצלחה עם מועדונים גדולים וקטנים כאחד. Advocaat ידוע ביכולתו להפיק את המיטב משחקניו, בחוש הטקטי שלו וביכולתו להנחות מועדונים קטנים יותר להצלחה. הוא הוביל מועדונים כמו FC טוונטה ו-AZ אלקמאר לתארים בלתי צפויים ב-Eredivisie, מתריס נגד הסיכויים והוכיח שההצלחה אינה מוגבלת למועדונים הגדולים. ההישגים של Advocaat עם מועדונים קטנים יותר הקנו לו מוניטין של אחד המנהלים המוערכים ביותר ב- Eredivisie.

פיטר בוס - חדשן בוויטסה וב-AZ אלקמאר

פיטר בוס הוא מנג'ר הידוע בגישה החדשנית שלו למשחק. בתקופתו בוויטסה וב-AZ אלקמאר, בוס הציג סגנון משחק חזק שחולל מהפכה בכדורגל ההולנדי. הדגש שלו על כדורגל התקפי, יכולתו לפתח כישרונות צעירים והחוש הטקטי שלו היו חלק מההצלחה של שני המועדונים. הגישה החדשנית של בוס למשחק זיכתה אותו בהכרה כאחד הכישרונות הניהוליים המבריקים בארדיוויזיון.

ההשפעה של מנהלים אלה על ה-Ereddivisie

עשרת המנהלים שנדונו במאמר זה השפיעו כולם באופן משמעותי על ה- Eredivisie. ההישגים, החידושים הטקטיים והיכולת לפתח כישרונות צעירים העלו את הכדורגל ההולנדי לגבהים חדשים. מהמהפכה הטוטאלית של רינוס מיכלס בכדורגל ועד להצלחה חסרת התקדים של לואיס ואן חאל באייאקס, המנג'רים האלה השאירו מורשת מתמשכת על ה-Eredivisie. תרומתם תיזכר לשנים הבאות, ואי אפשר להפריז בהשפעתם על המשחק היפה בהולנד. הארדיוויזיה חייבת חוב גדול לאנשים המדהימים האלה, שעיצבו את הליגה והותירו חותם בל יימחה על הכדורגל ההולנדי.

מאמן הולנד רינוס מיכלס לגבי הגמר #WorldCup74

אריק טן האג - המשחקים הטובים ביותר באירופה